Klubová výstava KCHŠH Vysočany u Chomutova 14. 9. 2019

Švýcarský honič 2019 CAC
Klubová výstava 2019 Ary Ladies Briggar V1 CAC

Klubovka ve Vysočanech je naše srdcovka. Krásné prostředí bývalé farnosti hotelu U sv. Václava, skvělá dostupnost a hlavně se vždy sejde prima parta „stejně postižených“ majitelů švýcarských honičů. Letošní výstava vyšla na 14. září krásný den babího léta. 

Vysočany u Chomutova KCHŠH
Posuzování v kruhu, rozhodčí paní Olga Dolejšová

Bylo přihlášeno 23 švýcarských honičů  z toho 18 bernských. Posuzovala zkušená rozhodčí paní Olga DolejšováV třídě otevřené na Ary čekala konkurence dvou dalších berňaček. A přestože je to s Ary na trávě vždycky trochu oříšek, vyběhala si již třetí rok za sebou hodnocení V1, CAC.

Ary CAC Klubová výstava
Ary Ladies Briggar V1, CAC

Klubovka je pro řadu vystavovatelů jen další soutěž, ale my jezdíme rádi už jen kvůli tomu, že je to jediná možnost vidět více jedinců tohoto málopočetného plemene pohromadě. A hlavně setkání s přáteli chovateli a výměna zkušeností je důvod proč mám termín klubovky vždy zvýrazněný v kalendáři.

Ary Ladies Briggar Vysočany
Na klubovce U sv. Václava – Vysočany 2019

Probíhají také bonitace, a tak je šance prohlédnout si další bernské honiče, kteří budou zařazeni do chovu. Každopádně příjemně strávený den korunovaný dobrým jídlem a servisem zaměstnanců hotelu U sv. Václava, který je na 100% dog friendly.

Ary Ladies Briggar Dante Aurita Kitta
Ary Ladies Briggar a Dante Aurita Kitta po dobrém řízku, hotel U sv. Václava

8. – 10. června Nitra Dog Expo 2019 a Komárom Hungary CACIB 2019

 

CACIB Ary Ladfies Briggar
Výstavní maraton červen 2019

V červnu 2019 jsme se vypravili na mezinárodní výstavy psů do Nitry a maďarského Komárna. Obě výstavy byly třídenní a následovaly hned po sobě. Využili  jsme toho a přihlásili Ary na tři výstavní dny (2x Nitra a 1x Komárno) do třídy otevřené.

V sobotu 8. června na Nitra Dog Expo Grand Prix Slovakia 2019 posuzoval švýcarský rozhodčí pan Laurent Pichard. Pan rozhodčí byl v posuzování velmi precizní, ale zároveň svou dobrou náladou a neustálým úsměvem dokázal v kruhu vytvořit přátelskou atmosféru. Bylo vidět, že se na „švýcary“ těšil a nešetřil chválou nad kvalitou našich psů. S krásným posudkem s důrazem na skvělý temperament Ary získala ocenění V1, CAC, CACIB GRAND PRIX SLOVAKIA WINNER 2019, BOS.

V neděli 9. června pak v Nitře posuzoval slovenský rozhodčí pan Ing. Jozef Jursa Csc. Posudky se vzhledem k počtu psů v kruhu nezapisovaly. O to více se pan rozhodčí věnoval posuzování samotnému. V oceněních se objevovala celá škála výsledků. Neváhal agresivní a extrémně bázlivé jedince diskvalifikovat nebo neposoudit. Ary se předvedla bez zaváhání a opět získala V1, CAC, CACIB vč. nominace na Crufts 2020, BOS.

Nitra Dog Expo 2019 Ary
Nitra Dog Expo Grand Prix Slovakia 2019

Celkově v nás výstava v Nitře zanechala ten nejlepší dojem. Krásné prostředí výstaviště, perfektní organizace, kvalitní zahraniční rozhodčí a přestože venkovní teploty šplhaly k 35 stupňům Celsia v klimatizovaných halách bylo příjemně.

Grand Prix Slovakia Winner Bernese Hound
Ary Ladies Briggar Grand Prix Slovakia Winner 2019

Poslední den našeho výstavního maratonu nás čekala mezinárodní výstava Komárom Hungary CACIB 2019. Výstava se vždy koná v historickém prostředí Monoštorské  vojenské pevnosti v maďarském Komárně, která byla vybudována v 18. století na břehu Dunaje. Bohužel vedro, i přes stany připravené pro vystavující, celou výstavu dost poznamenalo. Naštěstí jsme šli na řadu mezi prvními. Honiče a další lovecká plemena posuzoval maďarský rozhodčí pan László Erdös. S každým se přivítal, prohodil několik slov a psy hodnotil hlavně v pohybu. Ary i přes neuvěřitelné horko temperament neopustil a dosáhla svého zatím nejlepšího výsledku s tituly V1, CAC, CACIB, BOB. Čekat na závěrečné soutěže bylo nad naše síly, ale i tak jsme odjížděli nadšení a spokojení. Jsme na naši Ary pyšní!

Komárom Hungary CACIB 2019
Komárom Hungary CACIB 2019 Areál Monoštorské pevnosti

MVP České Budějovice 13.4.2019

MVP Č. Budějovice jaro 2019

Po zimní pauze jsme v sobotu 13.4.2019 zavítali na první výstavu tohoto roku. Švýcarské honiče na MVP Č. Budějovice CACIB-FCI posuzovala paní rozhodčí Mgr. Božena Ovesná. Přihlášeno bylo celkem 8 bernských honičů. Ary nastoupila v třídě otevřené  a získala ocenění V1, CAC, res.CACIB. V rozpisu našeho kruhu bylo zapsáno méně jak 80 jedinců, a tak byly zapisovány posudky. Nečekalo nás tedy nemilé překvapení jako na podzimní Prague Expo Dog, kde místo posudku byla jen proškrtnutá kolonka. Paní rozhodčí byla důsledná zejména v kontrole zubů, což Ary ustála bez mrknutí oka. Jinak vše probíhalo obvyklým způsobem šup tam, šup ven. Posudky byly obsáhlé, pro Ary s výborným oceněním. Ary nastoupila do kruhu ještě jednou o CACIB s vítězkou z třídy šampiónů. Usoudila, že seriózně se tvářila dostatečně dlouho, a tak převládla komediální stránka její povahy. Zakousla se do vodítka a většinou to vypadalo, že předvádí ona mě. I tak jsme na ni byli pyšní a odměna nesměla chybět. Odpoledne jsme strávili v parku a lesích na Hluboké. Tam opět získala svůj naprosto šťastný výraz.

Ary Hluboká 2019

Výsledky z Genomie

Obdrželi jsme výsledky genetických testů z laboratoře Genomia. V podmínkách chovnosti (Zápisní řád KCHŠH) Klubu chovatelů švýcarských honičů jsou tyto testy nově vyžadovány od 1.1.2019. Pro nás bylo samozřejmostí nechat Ary otestovat, i když tato povinnost nebyla ještě v platnosti. Máme potvrzeno, že Ary nenese vlohy pro hnědou barvu (výsledek BB), což je naprosto v pořádku a žádoucí. Proč tomu tak je, a proč je nutné nechat chovné jedince testovat, můžete zjistit zde. Jsme moc rádi za tyto zprávy a výsledek z Genomie nás zase posunul dál v plánování odchovu štěňátek.

genetické testy vlohy pro hnědou barvu
Výsledky z Genomie

Rok 2018 za námi

Rok 2018 je za námi a můžeme konstatovat, že důležité předsevzetí pro uplynulý rok se nám podařilo naplnit. Ary se stala chovnou fenou! Bonitací úspěšně prošla na Speciální výstavě Klubu chovatelů švýcarských honičů v Náměšti na Hané 16. června 2018. Výstavu posuzoval pan ing. Leoš Jančík a Ary získala v třídě otevřené V1, CAC. V bonitačním posudku je hodnocena jako: „Standardní fena, výborný pohyb a úhlení, hezká hlava, korektní skus, ideální barva bez stříkání. Velmi vhodná do chovu.“ Pan rozhodčí vyzdvihl hlavně její bílou barvu bez četných stříkanců černé.

Také na druhé klubové akci loňského roku si Ary vedla skvěle. Na Klubové výstavě KCHŠH ve Vysočanech 8.září 2018 opět zvítězila v třídě otevřené a získala ocenění V1, CAC. Tentokrát posuzoval pan Petr Řehánek. Na klubových výstavách je vždy silná konkurence, proto si obou výsledků nesmírně vážím a jsem ráda, že se Ary opakovaně výborně prezentovala. Ačkoliv jsme planovali zúčastnit se více výstav, toto předsevzetí se nám tak docela nepodařilo splnit. Doufám, že v roce 2019 budeme do výstavních kruhů vyrážet častěji!

Speciální výstava 2018 CAC