Ary Ladies Briggar je Český šampion

český šampion krásy
Ary Český šampion, 7. 1. 2020

Koncem roku 2019 došlo na jednání Českomoravské kynologické unie ke změně podmínek pro udělování titulu Český šampion pro plemena podle FCI podřízených zkouškám a to s platností od 1. 1. 2020. Nyní jsou dvě možnosti jak titulu Českého šampiona dosáhnout.

První možnost pro psy, kteří mají zkoušku opravňující k zařazení do třídy pracovní stačí 2x CAC. Druhá možnost je určená pro psy bez zkoušek, kdy pes musí získat 6x CAC nejméně ve dvou výstavních sezónách a z toho minimálně 3x CAC na mezinárodní výstavě, 1x na výstavě pořádané klubem a zbývající 2x CAC na mezinárodní,národní, speciální nebo klubové výstavě. Dobrá zpráva pro mnohé je to, že lze použít i čekatelství získaná před 1. 1. 2020.

Naše Arynka tyto podmínky splňuje, a tak jí byl 7. 1. 2020 přiznán titul  Český šampion. S touto možností jsme nepočítali a nové podmínky nás mile překvapily. O to máme z titulu větší radost.

Pro mnohé majitele loveckých a pracovních psů, kteří zkoušky mají, to bylo rozčarování a zažila jsme četné bouřlivé diskuze na toto téma. Všichni, kdo se psy pracují, připravují je na zkoušky a jsou oprávněni psa vystavovat ve třídě pracovní, mají můj obdiv a jejich přínos pro loveckou kynologii pokládám za nespochybnitelný.

Na věc ale lze nahlížet i z druhé strany. Čekatelství na národního i mezinárodního šampiona pes získává na národních a mezinárodních výstavách, kde jde především o exteriér psa, posuzuje se krása, povaha a soulad s handlerem, pracovní schopnosti jsou odsunuty do pozadí. K tomu jsou výstavy psů primárně určeny. Pro pracovně vedené psy se otvírají další možnosti, jak dosáhnout ocenění získáním pracovních titulů CACT, CACIT. Tituly šampionů práce jsou bez zkoušek nedostupné a my ostatní můžeme jen tiše závidět.

Podle mého názoru s novými podmínkami nejde o žádnou nespravedlnost, ale další možnost pro majitele pracovních psů, kteří z jakýchkoliv důvodů nemají možnost zkoušek dosáhnout, jak své psy prezentovat a přitáhnout pozornost veřejnosti k chovu některých dnes už málopočetných plemen.

Setkání berňáků pod Buchlovem

bernský honič Ary Buchlov výlet
Čekání na buchlovickou dršťkovou, Ary Ladies Briggar 2019

Náš život s berňákem se netočí jen kolem výstav. I když výstavy máme rádi, mnohem příjemnější a zábavnější způsob jak trávit čas s honičem je vyrazit na společné setkání s ostatníma ušákama a jejich majiteli. V letošním roce takové setkání zorganizovali naši přátelé z Moravy, a tak jsme 19. září 2019 vyrazili na prodloužený víkend do Boršic u Buchlova.

Bernští honiči ve skanzenu Modrá 2019
Skanzen v Modré, zaparkovaní bernští honiči

Ve zdraví jsme přečkali náročný přesun po D1 a pak už si jen užívali pobyt na lovecké chatě s oploceným pozemkem, kde se psi mohli dostatečně vyřádit. Pejsci, co se sjeli, byli z různých chovatelských stanic a různých koutů republiky. Na skok za námi přijeli i berňáci z Brna a okolí Buchlova, dokonce zavítala i štěňátka z letošního odchovu CHS Lady Dorotte.

bernský honič na Velehradě
Putování na Velehrad

Chřiby a kraj pod Buchlovem jsou nádherným koutem Moravy a my jsme samozřejmě vyráželi na výlety. Zvládli jsme výšlap na hrad Buchlov a vyhlídku na Barborce, prohlédli si lázně Smraďavka, putovali na Velehrad a navštívili skanzen v Modré. Báječných zážitků máme spousty, ani se nikdo neztratil. Bylo o nás královsky pečováno a tenhle výlet jen tak něco nepřekoná. Třešničkou na dortu byla návštěva vinného sklepu s degustací vín, i když to ušáci nesli nelibě, protože byli potupně odloženi venku. Moraváci, děkujeme!

Velehrad 2019 výlet s berňáky
Velehrad 2019

Prague Expo Dog 30.11. – 1 .12. 2019

Podzimní výstava Praha 2019
Prague Expo Dog Double CACIB 2019

Prague Expo Dog 30. 11. -1. 12. 2019 poslední výstavní víkend tohoto roku. Letošní podzimní výstavní Praha byla výborně zorganizovaná akce, vše klapalo a výstava probíhala v příjemné atmosféře. Díky časování nástupu do kruhů jsme mohli dorazit až těsně před posuzováním našeho plemene. Tedy bez front a návalu u kruhů.

V případě našeho kruhu došlo v sobotu ke změně paní rozhodčí.  Převážně VI. skupinu a některé ohaře posuzovala polská rozhodčí paní Malgorzata Supronowicz. Posudky opět nebyly zapisovány. O to víc se paní rozhodčí věnovala psům a to velmi důkladně. Dalo by se říct, že suplovala absenci veterinární kontroly a vedle běžně posuzovaných parametrů zhodnotila i stav hygieny chrupu a čistotu uší. Její pozornosti neušel ani nedokonalý handling majitelů. Rozhodně jsem se opět něčemu přiučila. Vzhledem k tomu, že v našem kruhu se často objevily známky VD i D si výsledku V1, CAC, CACIB, BOS velmi cením.

Praha 2019 sobota BOS
Praha podzim 2019, V1, CAC, CACIB, BOS

V neděli šli švýcarští honiči na řadu až odpoledne. Už v téměř prázdné hale běželo vše na čas a opět bez posudků. Paní rozhodčí Dorotta Witkowska (PL) Ary ocenila také jako V1, CAC, CACIB, BOS a dokonce jsme dostaly pochvalu za bezchybné předvedení. Byl to příjemně strávený víkend s bonusem v podobě podpory přátel a diváků. Přes úžasný výsledek a domácí prostředí musím ale konstatovat, že Praha není mezi výstavami, které jsme absolvovali, naší TOP. Tou je Nitra, Slováci to mají přeci jen o chlup vymazlenější.

Praha výstava 2019 neděle CACIB, BOS
Praha podzim 2019 neděle, rozhodčí D. Witkowska

Klubová výstava KCHŠH Vysočany u Chomutova 14. 9. 2019

Švýcarský honič 2019 CAC
Klubová výstava 2019 Ary Ladies Briggar V1 CAC

Klubovka ve Vysočanech je naše srdcovka. Krásné prostředí bývalé farnosti hotelu U sv. Václava, skvělá dostupnost a hlavně se vždy sejde prima parta „stejně postižených“ majitelů švýcarských honičů. Letošní výstava vyšla na 14. září krásný den babího léta. 

Vysočany u Chomutova KCHŠH
Posuzování v kruhu, rozhodčí paní Olga Dolejšová

Bylo přihlášeno 23 švýcarských honičů  z toho 18 bernských. Posuzovala zkušená rozhodčí paní Olga DolejšováV třídě otevřené na Ary čekala konkurence dvou dalších berňaček. A přestože je to s Ary na trávě vždycky trochu oříšek, vyběhala si již třetí rok za sebou hodnocení V1, CAC.

Ary CAC Klubová výstava
Ary Ladies Briggar V1, CAC

Klubovka je pro řadu vystavovatelů jen další soutěž, ale my jezdíme rádi už jen kvůli tomu, že je to jediná možnost vidět více jedinců tohoto málopočetného plemene pohromadě. A hlavně setkání s přáteli chovateli a výměna zkušeností je důvod proč mám termín klubovky vždy zvýrazněný v kalendáři.

Ary Ladies Briggar Vysočany
Na klubovce U sv. Václava – Vysočany 2019

Probíhají také bonitace, a tak je šance prohlédnout si další bernské honiče, kteří budou zařazeni do chovu. Každopádně příjemně strávený den korunovaný dobrým jídlem a servisem zaměstnanců hotelu U sv. Václava, který je na 100% dog friendly.

Ary Ladies Briggar Dante Aurita Kitta
Ary Ladies Briggar a Dante Aurita Kitta po dobrém řízku, hotel U sv. Václava

8. – 10. června Nitra Dog Expo 2019 a Komárom Hungary CACIB 2019

 

CACIB Ary Ladfies Briggar
Výstavní maraton červen 2019

V červnu 2019 jsme se vypravili na mezinárodní výstavy psů do Nitry a maďarského Komárna. Obě výstavy byly třídenní a následovaly hned po sobě. Využili  jsme toho a přihlásili Ary na tři výstavní dny (2x Nitra a 1x Komárno) do třídy otevřené.

V sobotu 8. června na Nitra Dog Expo Grand Prix Slovakia 2019 posuzoval švýcarský rozhodčí pan Laurent Pichard. Pan rozhodčí byl v posuzování velmi precizní, ale zároveň svou dobrou náladou a neustálým úsměvem dokázal v kruhu vytvořit přátelskou atmosféru. Bylo vidět, že se na „švýcary“ těšil a nešetřil chválou nad kvalitou našich psů. S krásným posudkem s důrazem na skvělý temperament Ary získala ocenění V1, CAC, CACIB GRAND PRIX SLOVAKIA WINNER 2019, BOS.

V neděli 9. června pak v Nitře posuzoval slovenský rozhodčí pan Ing. Jozef Jursa Csc. Posudky se vzhledem k počtu psů v kruhu nezapisovaly. O to více se pan rozhodčí věnoval posuzování samotnému. V oceněních se objevovala celá škála výsledků. Neváhal agresivní a extrémně bázlivé jedince diskvalifikovat nebo neposoudit. Ary se předvedla bez zaváhání a opět získala V1, CAC, CACIB vč. nominace na Crufts 2020, BOS.

Nitra Dog Expo 2019 Ary
Nitra Dog Expo Grand Prix Slovakia 2019

Celkově v nás výstava v Nitře zanechala ten nejlepší dojem. Krásné prostředí výstaviště, perfektní organizace, kvalitní zahraniční rozhodčí a přestože venkovní teploty šplhaly k 35 stupňům Celsia v klimatizovaných halách bylo příjemně.

Grand Prix Slovakia Winner Bernese Hound
Ary Ladies Briggar Grand Prix Slovakia Winner 2019

Poslední den našeho výstavního maratonu nás čekala mezinárodní výstava Komárom Hungary CACIB 2019. Výstava se vždy koná v historickém prostředí Monoštorské  vojenské pevnosti v maďarském Komárně, která byla vybudována v 18. století na břehu Dunaje. Bohužel vedro, i přes stany připravené pro vystavující, celou výstavu dost poznamenalo. Naštěstí jsme šli na řadu mezi prvními. Honiče a další lovecká plemena posuzoval maďarský rozhodčí pan László Erdös. S každým se přivítal, prohodil několik slov a psy hodnotil hlavně v pohybu. Ary i přes neuvěřitelné horko temperament neopustil a dosáhla svého zatím nejlepšího výsledku s tituly V1, CAC, CACIB, BOB. Čekat na závěrečné soutěže bylo nad naše síly, ale i tak jsme odjížděli nadšení a spokojení. Jsme na naši Ary pyšní!

Komárom Hungary CACIB 2019
Komárom Hungary CACIB 2019 Areál Monoštorské pevnosti