Povaha a lovecké využití

Povaha bernského honiče a jeho lovecké využití

dohledávka černé zvěře

Bernský honič (Berner Laufhund)

je temperamentní a vášnivý lovec, jemné povahy, poslušný a velmi oddaný svému pánovi. Patří mezi  švýcarské honiče, skupinu psů s velmi starým původem.

Švýcarští honiči (VI. FCI skupina) jsou psi střední velikosti (kohoutková výška psů 49-59 cm, fen 47-57 cm) se silně vyvinutým loveckým instinktem. Na stopě pracují hlasitě a k tomu jsou vybaveni vrozenou dědičnou vlastností – nádherným hlasem, kterým vydávají dlouze tažené štěkání. Jsou to tzv. psi vlohoví, od přírody vědí, co mají dělat. Náruživě využívají svoji sílu a vytrvalost. Jsou rychlí s vynikajícím jemným nosem. Švycarští honiči byli vyšlechtěni pro vyhledávaní stop srstnaté zvěře. Zvěř zvednou, zastaví  nebo naženou směrem k lovci. Dnes jsou využíváni zejména k lovu zajíců, lišek a spárkaté zvěře, stále častěji bývají nasazováni k dohledávce na barvě, zejména černé zvěře.

Podle Zkušebního řádu pro zkoušky honičů mohou absolvovat nejen „Barvářské zkoušky honičů BZH“ a „Zkoušky honičů ZH“, ale také zkoušky vloh, lesní nebo barvářské zkoušky. Přesné znění zkušebního řádu pro zkoušky honičů můžete najít zde, na stránkách Klubu chovatelů švýcarských honičů.

Povaha a výchova


Bernský honič je milující a citlivý psí společník. Jeho snadná ovladatelnost ho předurčuje k tomu, aby se stále více uplatňoval jako pes společenský. Má silný smysl pro smečku, ať už lidskou nebo psí. Mezi psy se nikdy nepouští do potyček, nic si ale nenechá líbit, instinktivně moc dobře odhaduje, kdy agresivitu oplatit a kdy raději ustoupit.

Říká se, že z každého plemene lze vychovat psa „gaučáka“, ale u berňáků to neplatí doslova. Povalování po nábytku mají sice ve velké oblibě, ale jejich vášeň pro stopu z nich během sekundy udělá temperamentní lovce. Potřeba fyzicky aktivního majitele je na místě, aby byla jejich energie usměrněna správným směrem. Alternativou lovu jsou různé psí sporty a dlouhé procházky nezbytností. Každý budoucí majitel bernského honiče musí přijmout fakt, že zvládnutí přivolání je v chovu temperametního honiče základ a je potřeba věnovat se důslednému výcviku poslušnosti. Z vlastní zkušenost mohu potvrdit, že berňáci se učí snadno, ale špatně snáší drsné zacházení, které nadělá víc škody než užitku. Za vše se vám odmění oddaností a láskou k celé vaší rodině a zejména vašim dětem.