Ary a voda, výlet na Skryjská jezírka

zbirožský potok skryje
Skryjská jezírka 2018

Už když se zamyslíte nad zemí původu bernského honiče a představíte si nedostupný horský terén kolem Bernu, je zřejmé, že klidné vodní plochy jsou to poslední, co vás napadne. Švýcarští honiči nikdy neměli v povaze dostávat se při pohledu na kdejakou kaluž do vytržení a radostně přinášet z chladné vody zastřelenou zvěř. 

Naše Ary je takovým typickým představitelem švýcarského honiče a svůj odpor k vodě dává najevo až komickým způsobem. Přestože pochází z výjimečného rodu náruživých plavců, její matka vodu miluje a plave jako vydra, Ary považuje vodu za toxickou. Pokud se někdo z naší rodiny rozhodne zaplavat si a vzdálí se od břehu na pár metrů, začne vyluzovat tak srdceryvné zvuky, že se z nejbližšího okolí sbíhají lidé, aby toho nebohého týraného psíka okamžitě zachránili.

zbirožský potok ary ladies briggar
Ary Skryje 2018

Svou „hydrofóbní“ povahu předvedla i na výletě na Skryjská jezírka. Jelikož bylo dlouho sucho, Zbirožský potok neměl moc vody, a tak jsme to využili k prozkoumání obou kamenných břehů. Ary má fyzickou zdatnost kamzíka, a tak jí nedělá problém pohybovat se vertikálně po skalách a kluzkých kamenech. Mohla bych dlouho vyprávět, z jakých šílených míst jsem ji už sundavala. Problém nastal, když měla přejít vodu. Ta nebezpečná hlubina, dobrých 30 čísel maximálně, vypadala nepřekonatelně.

Ale zbabělá rozhodně není a postavila se tomu čelem. Začala fází “chameleon” , kdy nepatrný pohyb dopředu a dozadu naznačoval, že alespoň v myšlenkách už elegantně letí nad hladinou. Fáze druhá “špageta” zaujala už celou rodinu, přední nohy na skalním výčnělku nad hladinou a zadní stále na původním kameni. V ten okamžik se zastavil čas, psík nevěděl co dál. Syn suše pronesl: “proč to nepřejde?”, odpověď jsme znali všichni, protože je to Ary. Bylo jasně patrné, jak složitá mentální cvičení jí v hlavince probíhají.

zbirožský potok ary ladies briggar
Ary Skryje 2018 (lepící pes)

Po poměrně dlouhé době přehodnotila své možnosti a rozhodla se, že zbytek života nestráví jako živý most pro mravence a zmobilizovala zbytek sil. Přešla do fáze “lepící pes”, vymrštila se a celkem neelegantně se přilepila na druhý břeh.

Ano, samozřejmě jsme našeho statečného honiče hlasitě chválili a poplácávali po plecích. A s tím, že z ní nikdy nebude milovník vody, jsme se už dávno smířili.

zbirožský potok ary ladies briggar


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

%d bloggers like this: